Trubičkový zvárací drôt pre zváračky Parkside

Odporučte stránku svojím známym

Trubičkový zvárací drôt s vlastnou ochranou používa mnoho domácich majstrov a kutilov. Takýto typ drôtu sa často ľudovo nazýva aj ako zvárací drôt bez plynu. Trubičkový drôt je veľmi obľúbený medzi  zváračmi najmä kvôli tomu, že nevyžaduje zváranie v ochrannej atmosfére plynov. Je omnoho jednoduchšie vynechať všetky starosti so zapojením, zháňaním a dopĺňaním fľaše s ochranným plynom a rovno zvárať. Trubičkový drôt má v sebe rutilový prášok, ktorý rovnako, ako pri obaľovanej elektróde tvorí ochranný obal a v lepšom prípade by sa mal dať po zváraní odstrániť klepnutím kladivka. Výsledky zvárania trubičkovým drôtom a "poctivým" zváracím drôtom s ochrannou atmosférou sa však nedajú ani porovnávať. 

Aký je rozdiel medzi plneným trubičkovým drôtom s vlastnou ochranou a trubičkovým zváracím drôtom?

Trubičkové drôty s vlastným tienením (s vlastnou ochranou) nevyžadujú vonkajší ochranný plyn. Pri tomto type drôtu je zvárací kúpeľ ochránený - pri horení drôtu sa vytvára plyn. Práve vďaka tomu,  že drôt má svoj vlastný "ochranný štít" a nevyžaduje externú fľašu s plynom, je flexibilnejší, ľahko prenosný a vhodnejší pre vonkajšie aplikácie.

flux-core.jpg (250×250)

Výhody a nevýhody zvárania s trubičkovým drôtom bez plynu:

ideálne pre veterné podmienky a zváranie vonku
 vhodný pre všetky zváracie polohy
nie je potrebná externá fľaša s plynom
 

✕ pri všetkých typoch zvárania môže dôjsť k neúplnému spojeniu materiálov, následkom čoho je praskanie zvarov
častokrát dochádza k roztaveniu zváracej špičky horáka
✕ ak plyn neunikne zo zváracieho kúpeľa skôr ako kov stvrdne, zvar môže ostať dieravý a pórovitý
✕ množstvo guličiek, veľa rozstreku a škaredé zvary
vyššia cena za 1 kg ako pri bežnom drôte


Aké trubičkové zváracie drôty sme použili pri testovaní?

Trubičkové drôty najčastejšie nakupujú domáci kutilovia, ktorí používajú menšie a cenovo najdostupnejšie zváračky značiek Parkside, Asist, Einhelt, Telvin, Gorilla, Solution či Gude. Tieto značky sú bežne dostupné v supermarketoch. Aj pre to, sme ako testovaciu zváračku použili zariadenie Parkside PFDS 120 A2. Na test sme si vybrali 3 typy trubičkových drôtov - testovali sme dva naše najpredávanejšie trubičkové drôty a drôt, ktorý bol v balení s testovacou zváračkou Parkside:

trubickove-zvaracie-droty-zvaracky-parkside

 

1. Trubičkový drôt Lidl E71T- GS Self Shielded Flux Cored Wire 0,9mm s vlastnou ochranou 0,45 kg.
Trubičkový zvárací drôt, ktorý je štandardne dodávaný spolu so zváračkou Parkside. Drôt prská, dymí, no realita je taká, že pri 4 mm materiále a pri plnom výkone prevarí 15 centimetrový zvar.
 

2. Trubičkový drôt GOLD E71 T-11 SELF SHIELD MOST 0,8 mm s vlastnou ochranou 0,45 kg
Rovnako ako v prvom prípade drôt prská a dymí a má rovnaké zváracie vlastnosti ako Lidle E71T. Ide o takmer totožný drôt - rozdiel je iba vo výrobcovi (MOST). 
 

3. Trubičkový drôt Tysweld T71GS 0,8 mm s vlastnou ochranou 1kg 
Najpredávanejší trubičkový drôt z našej ponuky - vyhovuje domácim kutilom a sú s ním spokojní. Práve preto sme od neho očakávali najviac (tiež možno preto, že má na obale veľký nápis Germany). V kombinácii so zváračkou Parkside však vôbec neprekvapil a jej výkon nezlepšil. Jediný rozdiel je ten, že je dodávaný v balení 1kg.


trubickovy-zvaraci-drot-bez-plynu plneny-trubickovy-drot-bez-plynu

Výsledok? Aký trubičkový drôt je najlepšie si vybrať pre Vašu zváračku Parkside? ideálne žiadny a vybrať si určite kvalitnejšiu zváračku. Vždy uprednostňujeme kvalitu zvárania s ochrannou atmosférou plynov a kvalitnejšie zváracie materiály a zariadenia, ktoré sú o niečo drahšie, no zvar je omnoho lepší, kvalitnejší a trvácnejší. Samozrejme domáci kutil nepotrebuje vysoko profesionálnu zváračku. Parkside postačuje na 2 mm plechy a pri maximálnom výkone dokáže spojiť maximálne 5 mm plechy. Ak očakávate viac a potrpíte si na kvalitu svojej práce, určite siahnite po inom riešení.

zvar

Pri správnej voľbe vybavenia a prídavných materiálov dokážete dosiahnuť omnoho lepšie výsledky. Zvary sú trvácne, vyzerajú omnoho lepšie a hlavne sú funkčné a vydržia viac. Ideálna voľba pre Vás by mohol byť napríklad náš zvárací set pre MIG/MAG so zváračkou Most J23.


Súvisiace produkty
Pre Parkside, Gude...
Drôt trubičkový 0,8 mm GOLD E71 T-11 SHELF SHIELD MOST s vlastnou ochranou 0,45 kg
7,02 s DPH 5,85 bez DPH
Skladom 6 bal.
Najbežnejší drôt na oceľ
Vhodný pre Parkside
Trubičkový drôt Tysweld T71GS 0,8 mm s vlastnou ochranou 1kg
12,41 s DPH 10,34 bez DPH
Skladom 26 bal.
Trubičkový drôt 0,8 mm 4,5 kg Coreshield 15A D200 ESAB
58,01 s DPH 48,33 bez DPH
Skladom 3 bal.