Kedy je najlepšie používať keramické brúsne kotúče?

Odporučte stránku svojím známym

Dobre zvolený brúsny kotúč = zaručený úspech?

rezne-brusne-keramicke-kotuce

Základom pre každé rezanie alebo brúsenie je vhodne zvolený kotúč, ktorý pri práci používate.  Tým zabezpečíte, že kotúč nebude tak rýchlo „miznúť“.Problémom však nie je zrno kotúča, ale pojivo. Štruktúra každého kotúča je tvorená brúsnymi zrnami, pevne spojenými pojivom, medzi ktorými sa nachádzajú rôzne veľké medzery (póry).Pri brúsení a vyvinutí väčšieho tlaku sa brúsne zrno začne vylamovať a vypadávať – keby držalo, má určité hrany, točí sa, obrúsi sa do roviny a úplne prestane brúsiť alebo rezať. Pojivo sa vylupne a nastupuje nové ostré zrno, ktoré začína rezať. Keď sa na kotúč vyvinie príliš veľký tlak, môže sa začať zahrievať. Práve kvôli tomu, ak je zvoený nevhodný kotúč, môžu mať  brúsne a rezné kotúče iba polovičnú (dokonca až tretinovú) životnosť, pretože dochádza k väčšiemu úberu.Preto treba používať na tvrdšie materiály pojivo, ktoré sa vylupuje aby stále nabiehal nový, ostrý granulát a na mäkké materiály tvrdšie pojivo, aby držalo – kotúč tak ostáva dlho ostrý a zvyšuje sa jeho životnosť.Základom pre efektívne  brúsenie a rezanie je vždy kotúč – dobré brúsne zrno, dobré pojivo, dobre zvolený kotúč, vhodný pre opracovávaný materiál a tiež dobrý výrobca.

Prečo keramické kotúče na brúsenie a rezanie?

Keramické kotúče pre zváračov a remeselníkov určite nie sú novinkou. V čom sú také výnimočné a na čo sú určené? Použitie keramického brúsneho zrna má hneď niekoľko výhod:

  Až 3-násobne väčšia životnosť ako pri bežných brúsnych kotúčoch

  Veľmi agresívne brúsenie, ktoré skracuje pracovný čas

  Menej zahrievajú spracovávaný materiál

  Nevyžadujú vysoký tlak = komfortnejšie brúsenie

  Výhodná cena a výborná kvalita (značka MOST)

Kedy siahnuť po keramických kotúčoch:

-  Brúsenie a rezanie tvrdenej ocele, tvrdých a ťažko spracovateľných materiálov, vysokolegovanej a nehrdzavejúcej ocele,tepelne odolnej a špeciálnej ocele (Hardox, Duplex atď).

-  Brusivá sú vhodné na opracovávanie čiernej a nízkolegovanej ocele.

-  Ultraľahké kotúče na rezanie legovaných ocelí, tvrdených, pevných a hrubostenných materiálov

-  Vybrusovanie zvarov

Viac informácií o keramických kotúčoch nájdete aj na našej produktovej stránke brúsnych a rezných kotúčov MOST.

Aké brúsne a rezné kotúče odporúčame my?

Vybrať správny kotúč spomedzi množstva produktov na trhu, môže byť niekedy naozaj veľmi zložité. Keramické kotúče nájdete aj u iných výrobcov – napr. 3M, Klingspor atď. Odporúčame keramické brúsne kotúče pod značkou MOST. Za skvelú cenu získavate veľmi kvalitný materiál na brúsenie a rezanie. 
Výhody brúsnych a rezných kotúčov MOST sú nasledovné:

Moderná technológia výroby – spracovaná na základe výsledkov laboratórnych skúšok a tiež na základe výskumu potrieb klientov

Vyselektované suroviny – špeciálne vyberané suroviny do výrobného procesu

Kontrola všetkých etáp výroby – kvalita kontrolovaná v procese prípravy zmesi, pri formovaní a lisovaní, a tiež pri procese tvrdnutia

Konštantná, vysoká výkonnosť – potvrdená na základe vykonaných testov a názorov užívateľov

Stálosť výroby – kotúče sú vyrábané v európskych továrňach (Nemecko, Poľsko) najmä kvôli klíme – v týchto klímatických podmienkach je menej dní, ktoré by teplotami mohli ohroziť výrobu (-20 a viac ako 40°C). Vďaka týmto podmienkam sú brúsne zrná a pojivo spoľahlivejšie a efektívnejšie, a tiež celý proces výroby (sušenie, formovanie lisovanie atď.) stálejší.

 

Rezné a brúsne kotúče:

rezne brusne keramicke kotuce most co odporucame

Odporúčame: 
Most Standard INOX 
Most PRO INOX Futura 
Most Ceramic Metal + INOX  

Každý z kotúčov má svoje výhody a je určený pre iné druhy materiálov. Futura je univerzálny kotúč určený na tenké aj hrubé materiály. Standard sa hodí hlavne na tenké materiály, karosérie a milimetrové nerezové trúbky. Pri hrubších materiáloch (2 - 4mm kotúč rýchlo odchádza). V porovnaní so Standardom má Ceramic Metal + INOX až 3-4 násobnú výdrž. Hodí sa viac na plné materiály.

V pomere cena / kvalita vyhráva určite Futura a keramické kotúče Ceramic. Ak hľadáte niečo na tenkostenné profily alebo nerez za nižšiu cenu, tak odporučujeme rezné a brúsne kotúče Standard. Na vybrusovanie zvarov a tvrdé materiály je bezkonkurenčná rada MOST Ceramic.

 

 Lamelové kotúče:

lamelove-kotuce-porovnanie-most 

Odporúčame: 
Most Pro Zirconium XL 
Most PRO Futura 
Most Ceramic

Čo sa týka výdrže a výdajnosti Most Pro Futura vyhráva. Ide o agresívny výdajný kotúč, toto brusivo sa tiež nezadubuje. Most Pro Zirconium XL  má dlhšie lamely, brúsne zrno je mäkké a postupne sa opotrebúva. Oproti kotúčom Zirconium Pro 660 sa brusivo nezadubuje preto uprednostňujeme XL.

MOST Ceramic nie je veľmi vhodný na brúsenie hrán a okrajov. Keramický kotúč sa dobre správa vo výkonnej brúske (1500W pri priemere kotúča 125), kde sa nemusíte báť aj pritlačiť. Pri vysokom tlaku sa zvyšuje aj úber kotúča a brúsenie je vďaka tomu agresívnejšie. 

Ak máte záujem o brúsne, rezné či lamelové kotúče neváhajte nás kontaktovať alebo sa zastaviť na našej predajni. Skladom máme veľké množstvo kotúčov od rôznych výrobcov. Pre viac informácií použite tlačidlo vpravo, radi odpovieme na všetky Vaše otázky.


Súvisiace produkty
Rezný kotúč 125 mm x 1,0 mm MOST STANDARD INOX Turbo typ 41
1,12 s DPH 0,93 bez DPH
Skladom 149 ks
Lamelový kotúč 125 mm zrnitosť 60 MOST PRO Futura typ 29
4,99 s DPH 4,16 bez DPH
Skladom 214 ks
Brúsny kotúč keramický 125 mm x 7,0 mm MOST Ceramic METAL + INOX typ 27
6,31 s DPH 5,26 bez DPH
Skladom 275 ks
Lamelový kotúč 125 mm zrnitosť 40 MOST PRO Zirconium XL typ 29
3,53 s DPH 2,94 bez DPH
Skladom 163 ks
Rezný kotúč 125 mm x 1,0 mm MOST FUTURA PRO INOX 41
1,44 s DPH 1,20 bez DPH
Skladom 199 ks