Základné tipy pre TIG zváranie

Základné tipy pre TIG zváranie

Odporučte stránku svojím známym

Ako sme písali v predchádzajúcom článku o TIG zváraní je to jedna z najzložitejších zváracích techník. Je preto dôležité aby boli správne zvolené parametre ako pozícia zvárača, uhol a pohyb horáku, dĺžka oblúka či pridávanie TIG prídavného materiálu. Začiatočníci by mali začínať na hrubších plechoch (2-3 mm) pretože zvarový kúpeľ je väčší a jednoduchšie kontrolovateľný, takže je ľahké natrénovať správnu techniku.

tig-zvaranie-techniky-tipy-ako-zvarat

1. Poloha zvárača počas TIG zvárania

Pri TIG zváraní je veľmi dôležité aby ste dokázali dokonale ovládať zvárací oblúk. Pri TIG-u by mala byť vzdialenosť medzi zváraným kusom a wolfrámovou elektródou približne 1 mm. Preto aby bola dodržaná táto optimálna vzdialenosť a náhodou sa neprilepila elektróda (alebo nebol moc dlhý oblúk) musí byť zvárač v optimálnej polohe.

Zvyčajne spĺňa správna poloha pri TIG zváraní nasledovné parametre:

Pri TIG zváraní je nutné aby ste mali pevnú ruku. Preto by ste nemali zvárať hneď po nejakej náročnej fyzickej práci a malo by Vás rozrušovať čo najmenej nepriaznivých vplyvov.

TIG welding pozicia2. Aký je vhodný uhol horáku pri TIG zváraní

TIG horák by mal byť naklonený okolo 20° z vertikálnej polohy tak, aby wolfrámová elektróda bola nasmerovaná k prídavnému materiálu. Medzera medzi wolfráovou elektródou a pracovným kusom by mala byť 1 - 1,5  násobkom priemeru príslušnej elektródy (elektróda 1,0 medzera +- 2mm, elektróda 1,6 medzera +- 3,5).

Je dobré, ak pred začatím zvárania, prejdete miestom budúceho zvaru najskôr "na sucho". To znamená, že budete simulovať pohyb a uhol horáku pozdĺž potenciálneho zvaru aby ste zistili, že Vám v tejto dráhe nič nebráni a pri reálnom zváraní nebudete musieť prerušovať proces zvárania. 

3. Dĺžka oblúka pri TIG zváraní

Dĺžka oblúka kontroluje množstvo tepla, ktoré je dodávané do zvaru. Oproti bežnému MIG zváraniu je TIG o konštantnom prúde čo znamená, že aké ampére si na zváracom zdroji nastavíte, také Vám aj reálne prenesie do horáku. Ak sa však predĺži oblúk zvýši sa napätie a tým aj vnos tepla do zvaru. Práve predĺžený oblúk sa často vyskytuje pri TIG zváračoch začiatočníkoch, ktorý sa boja aby náhodou neprilepili elektródu k zváranému kusu. Takýto oblúk je veľmi ťažké kontrolovať a tiež wolfrámová elektróda je nadmerne nahriata. Ak by sa v tomto prípade elektróda dostala do zvarového kúpeľa, nasala by na seba určitú časť roztopeného kovu, zatupila elektródu a musíte ju opäť obrúsiť. 

Prečo teda zvárať TIG-om?

Krásne zvary, dokonalá kontrola oblúka, vhodné aj na veľmi tenučké zvary. Ak potrebujete niečo zo spomenutého, TIG je pre Vás ideálne riešenie. Nevýhodou je ochranný plyn argón (zdraviu viac škodlivý a tiež drahší ako CO2) či menšia produktivita zvárania. Keď budeme porovnávať TIG zváranie s ostatnými metódami mnoho postupov je rovnakých. Hlavným rozdielom je to, ako je pridávaný prídavný materiál (je nutné používať obe ruky). TIG zváranie sa dá používať v každej zváracej pozícii a dokáže zvárať takmer všetky druhy materiálov. Je to teda veľmi univerzálna metóda zvárania vhodná vážne pre takmer každú aplikáciu.