Návod na zváranie hliníka

Návod na zváranie hliníka

Odporučte stránku svojím známym

7 krokov pri zváraní hliníka

Zváranie hliníka je aj pre skúsených zváračov jedna z najväčších výziev pri zváraní. Okrem samotného zvárania, je možno dôležitejšia príprava pred zváraním. Tým sa rozumie príprava materiálu, ktorý ideme zvárať, prídavného materiálu ktorým ideme zvárať, zváracieho stroja a samotnej ochrany zvárača. Hliník môžeme zvárať všetkými základnými typmi zvárania, avšak najlepšie výsledky sú dosahované zváraním metódou TIG AC (striedavým prúdom). Poďme sa teda pozrieť na 7 základných krokov, pre kvalitné zváranie hliníka.

zvaranie-hlinika-zvar

1. Pripravte si všetko, čo potrebujete na zváranie hliníka

Na začiatok je nutné aby ste si pripravili všetko potrebné, s čím bude vôbec možné hliník zvárať. Jedná sa o:

2. Pripravte si ochranné pomôcky na zváranie hliníka

Ochranné pomôcky sú dôležité pri akomkoľvek zváraní. Pri zváraní hliníku a špeciálne metódou TIG, je však nutné mať špeciálne ochranné pomôcky. Jedná sa hlavne o:

3. Čistenie zváraného kusu a tiež prídavného materiálu

Asi jedna z najdôležitejších časti pri procese zvárania hliníka je jeho čistenie. Hliníkový materiál vytvára na povrchu tenkú vrstvu oxidu hliníka, ktorý sa topí pri oveľa vyšších teplotách ako samotný hliník. To znamená, že pred zváraním je nutné tieto oxidy odstrániť. To isté platí aj pre prídavný materiál. Hliník sa dá vyčistiť nasledovne:

4. Najskôr si nacvičte zvar 

Nacvičte si najskôr radšej celý proces zvaru na nečisto. To znamená, že nebudete ešte zapaľovať oblúk, ale prejdete si celú dráhu zvaru "na sucho" aby ste zistili či Vás niečo neruší, nezavadzá Vám alebo neznemožňuje predpokladaný pohyb. Pripraviť by ste si mali hlavne:

5. Predhriatie hliníkového materiálu

Omnoho jednoduchšie je zvárať hliník keď je ešte pred zváraním zohriaty na vyššiu teplotu ako je v miestnosti. Pri zváraní hrubých kusov hliníkových kusovom môže dochádzať k veľmi slabým zvarom, ak nie je materiál pred zváraním predhriaty. Predohriať materiál môžete niekoľkými spôsobmi:

6. Nastavenie zváracieho zdroja vhodného pre hliníkové zváranie

Je dôležité si nastaviť hlavne veľkosť zváracieho prúdu. Odporúča sa na 1 mm hrúbky materiálu nastaviť 40 A. To znamená, že ak chcete zvárať 3 mm kus mali by ste mať nastavené približne 120 A. Pri TIG zváraní samozrejme musíte disponovať zdrojom, ktorý dokáže zvárať hliník. Tak isto potrebujete špeciálny prídavný materiál na hliník a mať zvolený vhodný režim zvárania.

7. Môžete zvárať

Začnite tým, že priblížite horák s wolfrámovou elektródou ku zváranému kusu. Elektróda by sa nemala dotýkať materiálu, inak by sa mohla prilepiť a otupiť čo znamená, že by sme ju opäť museli zabrusovať. Je teda vhodné mať elektródu vzdialenú od materiálu približne 3 mm. Stlačením spúšte na horáku sa zapáli elektrický oblúk, ktorý prebieha medzi eletródou a zváraným kusom. Teplo, ktoré je vytvárané oblúkom roztavuje materiál a vytvára sa zvarový kúpeľ. Ak potrebujeme vyplniť zvar, postupne pridávame prídavný materiál. Pre ukončenie zvárania len pustíme spúšť na horáku a chvíľu necháme dofúknuť plyn na náš nový zvar. Pre viac informácií o zváraní TIG-om si budete môcť prečítať v blízkej dobe v našom ďalšom článku.