Čistenie zvarov nerezovej ocele

Odporučte stránku svojím známym

Počas zvárania nerezovej ocele dochádza k jej zohriatiu na zváraciu teplotu, čo má za následok jej zafarbenie v závislosti od teploty – zlatá, fialová, modrá, sivá matná záleží od teploty. Tieto farby sú pekné, lesklé, avšak má to jeden háčik. Nerezová oceľ je zafarbená v mieste, kde došlo k ovplyvneniu materiálu teplom. Táto časť zvarenca je otvorená oxidácii, nakoľko počas zvárania dochádza k narušeniu ochrannej vrstvy chrómu, o ktorý je nerezová oceľ obohatená. Nerez je v základe odolný pasívny kov a dnes sa pozrieme na spôsoby, ako jej vrátiť pasivitu, o ktorú prišla počas zvárania.

Farebné zafarbenie nerezovej ocele po zváraní
Nerezová oceľ zafarbená po zváraní

 

Mechanické čistenie nerezovej ocele brúsnymi kotúčmi

V základe ide o jemné obrúsenie zvaru, kedy teplom ovplyvnenú časť odstránime brúsnymi kotúčmi. Táto metóda je jedna z najlacnejších a v niektorých prípadoch je nenahraditeľná - obnovenie kresby pri brúsenej, leštenej, alebo kartáčovej štruktúre. Má však svoje nevýhody, zo všetkých procesov čistenia je najnáročnejšia na čas, vyžaduje špeciálne vybavenie ako uhlové brúsky, pulírky, brúsky na trubky, špeciálne kotúče a trochu skúseností.

Mechanické čistenie nerezovej ocele brúsnymi kotúčmi
Brúsne kotúče na mechanické čistenie nerezovej ocele

 

Chemické čistenie nerezovej ocele

Dozvárame, oblečieme si protichemický oblek a sme pripravení isť chemicky vyčistiť zvarenec. Na chemické čistenie nerezovej ocele používame dve substancie - moridlo a neutralizátor.

1. Moridlo – je chemická zmes kyseliny dusičnej, kyseliny fluorovodíkovej a hydrogéndifluoridu amónneho, ktorá nám po otvorení vypáli všetky chlpy v nose a ešte týždeň ju budeme cítiť. Toto riziko naznačuje už obal, ktorý má sebe toľko varovných značiek ako kamión zo Slovnaftu. Ďalším rizikom je, že ak na nanesenie kyseliny pozabudneme, môže vyžrať aj okolie zvaru.
2. Neutralizátor - ako názov naznačuje, neutralizuje pôsobenie moridla.

Aplikácia chemického čistenia: na teplom ovplyvnenú a vychladnutú časť nanesieme moridlo, počkáme 10 - 15 minút, následne umyjeme, nanesieme neutralizátor a nerezová oceľ je opäť pasívna. Znie to jednoducho, ale je to boj, ktorý si vyžaduje skúsenosti.

Pri chemickom čistení treba dbať na zvýšenú ochranu proti chemickým látkam. Používajte preto respirátorrukavice a okuliare.

Chemické čistenie nerezovej ocele
Chemické čistenie nereze


Elektrochemické čistenie nereze

Elektrochemické čistenie je najmodernejšou technológiou čistenia nerezovej ocele. Je však táto metóda naozaj taká prevratná, ako tvrdia jej predajcovia? Z osobnej skúsenosti a v porovnaní s mechanickým aj chemickým čistením musím povedať, že elektrochemické čistenie je skutočne pokrokové. Funguje na princípe zrýchlenia oxidácie elektrolytu na povrchu, pričom dochádza k pasivácií nereze.

Výhodou zariadenia na elektrochemické čistenie nereze je možnosť mašinu po čistení prepnúť na leštenie. Zároveň poskytuje možnosť bieleho a čierneho značenia.

Elektrochemické čistenie nerezovej ocele Nitty Gritty Cleanox Eco
Zariadenie na čistenie nerezovej ocele CLINOX ECO ENERGY Nitty Gritty

Elektrochemické čistenie nerezovej ocele 
Elektrochemické čistenie nereze
 

Ako zvoliť vhodnú metódu čistenia nereze - porovnanie

Aby sme si vedeli predstaviť, ako sa líšia spôsoby čistenia nerezovej ocele z časového hľadiska, uvádzame porovnanie čistenia zábradlia zváraného na mieste, so 130 zvarmi v dĺžke 30 mm:

  • mechanické čistenie je nemožné kvôli sťaženému prístupu ku zvarom,
  • chemické čistenie, neutralizácia a obnovenie štruktúry trvá až 6 hodín,
  • elektrochemické čistenie a neutralizácia sú hotové za 20 minút.
Elektrochemické čistenie zábradlia z nerezovej ocele
Zábradlie z nerezovej ocele pred a po elektrochemickom čistení


Každá z metód čistenia nerezovej ocele má svoje plusy a mínusy. O aplikácií konkrétnej metódy rozhodujú podmienky, v ktorých budeme pracovať a požadovaný výsledok.

Všeobecne platí, že ak:

  • potrebujem vybrúsiť zvar a obnoviť jeho kresbu – použijem mechanické čistenie brúsnymi kotúčmi,
  • som na mieste bez elektriny, chcem sa priotráviť a plsťou odstraňovať miesta, kde moridlo zanieslo nerez – aplikujem chemické čistenie,
  • chcem byt efektívny, rýchly (mať čas na rodinu), s dokonalým výsledkom a som ochotný urobiť prvotnú investíciu, ktorá sa vráti po dvoch zákazkách – volím elektrochemické čistenie.

Držme sa preto pravidla, že budeme viac pracovať hlavou a menej rukami a čistenie nám pôjde jedna radosť.

Nech si zvolíte akúkoľvek metódu čistenia nereze, u Solíka si vyberiete kotúče na mechanické čistenie zvarov (brúsne, čistiace), prostriedky na chemické čistenie a pasiváciu zvarov aj profesionálne zariadenia na elektrochemické čistenie zvarov.

s pozdravom KOBALTSKY

Poznámka: pri testovacích zvarencoch určených na čistenie boli zvary zámerne prepálené.


Súvisiace produkty
Sada DEOX a FIT Nitty Gritty
43,20 s DPH 36,00 bez DPH
Skladom už iba 1 ks!
Brúsny vláknový kotúč 125 mm x 6 mm Most Press XL-RDH typ 2S Fine
4,97 s DPH 4,14 bez DPH
Skladom 7 ks
Zariadenie na čistenie zvarov RAPID Most
804,00 s DPH 670,00 bez DPH
Skladom 2 ks
Čistiaca sada PICK & CLEAN Alfa In
50,40 s DPH 42,00 bez DPH
Skladom 3 bal
CLINOX ECO ENERGY systém na čistenie zvarov
1 794,00 s DPH 1 495,00 bez DPH
Skladom už iba 1 ks!