Ako vybrať zváračku na doma? CO-čka, obaľovaná elektróda MMA alebo TIG-ovka?

Odporučte stránku svojím známym

Veľká téma pri vstupe do sveta zváračov je voľba zváračky. Týka sa domácich majstrov aj profesionálov. V tomto článku poskytneme pohľad pre prvú skupinu, pre domácich kutilov a nadšencov pre prácu, keďže často ide o ľudí, ktorí jednoducho nemajú čas po večeroch lúskať teóriu zvárania. Takže ktorá z týchto zváračiek sa objaví vo Vašej dielni? Klasická MMA zváračka na obaľovanú elektródu, multifunkčná CO2 (MIG/MAG) alebo TIG-ovka?

Zváračka na zváranie obalovanou elektródu (MMA)

Ak by sme nakukli do dielní domácich majstrov, väčšinou by sme našli malú zváračku na obaľovanú elektródu, čiže MMA zváračku. Vďaka svojej veľkosti, či skôr malosti, sa dá použiť doma, na chatke, preniesť na výpomoc k susedovi, napojiť na predlžovačku. Samozrejme tu hovoríme o malej invertorovej zváračke, nie na trafo, tá je ťažšia a väčšia, nie tak ľahko prenosná.

Čím sa zvára s MMA zváračkou? Ako názov hovorí, používame ako prídavný materiál obaľované elektródy podľa materiálu, ktorý ideme zvárať a jeho hrúbky: rutilové, bázické, kyslé, na nerez, liatinu, hliník, tvrdonávar, neznáme materiály, .. pozvárate takmer všetko, okrem tenkých plechov, čo je aj hlavná nevýhoda tejto zváračky. Hlavná výhoda je nízka cena a malé rozmery.

Na slovenskom trhu má malá zváračka na obaľovanú elektródu stále najväčší podiel, aj keď pomaličky sa jej postavenie mení. Viete, čo je za tým? (Dozviete sa neskôr :)).

Plusy a mínusy zváračiek na obaľovanú elektródu (MMA):

malé rozmery
nízka hmotnosť
nízka cena - okolo 200 EUR
jednoduchá manipulácia aj údržba
bez potreby plynovej fľaše
vysoká univerzálnosť
rôzne funkcie (Arc Force, Anti Stick, Hot Start,..)
 
nedajú sa s ňou zvárať tenké plechy
tvorba strusky a potreba jej odstraňovania
zvar nie je taký pekný ako pri MIG/MAG alebo TIG zváraní
 

Zváračka na zváranie CO2 alebo MIG/MAG zváračka

Teraz sa dostávame k sľúbenému útočníkovi na pozície MMA zváračky na trhu, ktorým je ďalší invertor, tzv. CO-čková, odbornejšie povedané MIG/MAG zváračka. Tá sa často vyskytuje v autoservisoch, zámočníckych alebo klampiarskych dielňach (pretože na rozdiel od MMA neprská a nevytvára strusku) a v posledných rokoch vďaka svojim možnostiam invazívne útočí aj na domáce dielne :).

Aký prídavný materiál potrebujeme pri zváraní CO2 zváračkou? Vieme zvárať s obaľovanými elektródami rovnako ako s MMA zváračkou, ale keďže tu ide hlavne o zváranie metódami MIG a MAG, používame zvárací drôt na rôzne materiály (oceľ, hliník, nerez, tvrdonávar).

Pri MIG aj MAG zváraní potrebujeme plynovú fľašu s ochranným plynom (MIG: argón, hélium, MAG: CO2, zmesy), alebo keď nechceme kupovať plyn, tak je tu náš neobľúbený, drahý a neodporúčaný prskajúci trubičkový drôt s vlastnou ochranou.

Cena dobrej MIG/MAG zváračky začína okolo 500 Eur. Príliš lacné CO-čka svojim výkonom môžu odradiť od zvárania aj skutočného nadšenca a veta „Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci.“ tu má svoje opodstatnenie.

Ľudia sa nás pýtajú, či sa MIG/MAG zváračka nezvykne kaziť. Z našich skúseností aj skúseností iných zváračov to vyzerá tak, že za roky vývoja týchto zváračiek výrobcovia dosiahli veľmi nízku poruchovosť a kazivosti by sme sa báť nemuseli.

zváranie tenkých plechov metódou MIG/MAG
vyššia rýchlosť zvárania
väčšie možnosti zvárania
pekné zvary bez strusky
vysoká produktivita
rôzne funkcie zvárania (Short Arc, Spray Arc, Pulse Arc, synergia, 2-takt/4-takt,..)
 
vyššia cena
potreba plynovej fľaše (alebo drôtu s vlastnou ochranou)
pri použití plynu treba brať ohľad na poveternostné podmienky (pri vetre odfúkne)

Zváranie metódou MIG/MAG je efektívnejšie, nie je také ťažké naučiť sa ňou zvárať a CO-čkové zváračky si pre svoju multifunkčnosť získavajú sympatie stále väčšej skupiny domácich aj profi zváračov.

Zváračky na zváranie TIG pre fajnšmekrov

Do tretice tu máme TIG-ové zváračky pre detailistov, ktorú potrebujú robiť nádherné, či už hliníkové alebo nerezové zvary a potrpia si na presnosť a krásu, ktorá je nutná pri bytovom dizajne alebo oprave starožitností.

Metóda TIG sa používa v plynárenstve, pri zváraní potrubí, alebo pre spomenuté precízne práce. TIG-om zvaríme aj citlivejšie materiály, napr. nikel, titán, hliník. Zvárame volfrámovou elektródou, ochrannú atmosféru vytvára plyn z fľaše (argón) a ako prídavný materiál používame zvárací drôt, ktorý pridávame ručne.

výborná kvalita zvaru
detailný zvar
zváranie tenkých plechov
rôzne funkcie zvárania (HF, Lift, 2-takt/4-takt, ..)
 
potrebná zručnosť, začiatočníkovi TIG-ové zváranie neodporúčame
vyššia cena
pomalé zváranie – nižšia produktivitaa
najvyššia intenzita UV žiarenia – potreba väčšej ochrany
potreba plynovej fľaše
treba brať ohľad na poveternostné podmienky (pri vetre odfúkne plyn)
 

Ak ste doteraz nenašli odpoveď na otázku „akú zváračku si mám kúpiť na doma?“, tak si dovolíme trochu našepkať. Pre svoju veľkú univerzálnosť sme jednoznačne za multifunkčnú CO-čku. Pre ľahšiu predstavu, kde sa táto zváračka medzi ostatnými zváracími strojmi nachádza, vnímame ju ako SUV 4x4, ktorá výborné poslúži v meste, a trocha snehu a zopár jám v teréne ju tiež nevyvedú z miery. Keď patríte medzi tých, ktorí si zváračku na vlastné oči potrebujú prezrieť a položiť ešte zopár otázok, radi Vám u nás na predajni zváračky predvedieme, na otázky odpovieme a s rozhodnutím pomôžeme - momentálne z dôvodu nariadenia vlády,  máme predajňu zatovrenú - preto nás neváhajte kontaktovať s Vašimi otázkami emailom alebo telefonicky.


Súvisiace produkty
Set pre profesionálov
Zvárací set zváračka MicorStick 160 Lorch BasicPlus + zváracie káble, kukla a kufor
811,09 s DPH 675,91 bez DPH
Na objednávku
Zvárací set Homer 181 Alfa IN + horák a štartovacia sada, RV a káble
588,47 s DPH 490,39 bez DPH
Na objednávku
Najpredávanejší produkt
Nástupca PONTE 200
Set zváračka PONTE 201 MOST + zváracie káble 1,5 m
179,10 s DPH 149,25 bez DPH
Skladom 20 ks
Set zváračka Pontig 210 DC MOST + horák a štartovacia sada, RV a káble
590,21 s DPH 491,84 bez DPH
Na objednávku
Set zváračka Powertec i380C Lincoln Electric + horák, RV a káble
3 801,00 s DPH 3 167,50 bez DPH
Na objednávku
Set zváračka Invertec 175TP PFC Lincoln Electric + horák, RV a káble
1 701,30 s DPH 1 417,75 bez DPH
Na objednávku
Dostupné opäť v 6/2020
Zvárací set zváračka Fanmig J5 MOST + horák so štartovacou sadou a RV
636,00 s DPH 530,00 bez DPH
Na objednávku