Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ (zákaznícka recenzia)

Odporučte stránku svojím známym

Recenzia a hodnotenie Optrel Panoramaxx a odsávanie E3000 


Zváracia kukla - typické poznávacie znamenie, že sa jedná o zvárača. V našom zváracom remesle, kde formujeme 5. Element- železo, máme k dispozícií veľký sortiment kukiel. Od najlacnejších až po high-end helmy, ktoré sú natlačené poslednými technológiami.

Zváram od 14 rokov prešiel som si väčšinou zváracích metód – MMA E-B/E-R, MiG , TIG ocel, nerez, momentálne hliník, no stále sa učím. A takto to bolo aj s so zváracími kuklami. Začínal som s úplným základom- fibrová kukla so zváracím sklom, žiadne samostvievanie, žiadne pohodlie, skôr som si musel dávať pozor aby mi nerozrazila nos. Následné som prešiel na svoju prvú samostmievaciu kuklu, nebola pohodlná, stmievala oneskorene, po zváraní som mal pravidelne nablingané v očiach. Vtedy som sa naučil: Lepšie mať obyčajnú kuklu, ako nekvalitnú samostmievaciu. Po tejto atrape samostmievacej kukly som sa rozhodol pre niečo lepšie- 3M SPEEDGLAS 9100XX. Tu sa už nejednalo iba o samostmievaciu kuklu, ale o legendu medzi zváračmi. Pohodlná, prepracovaná do detailov, veľký priezor/ bočné priezory, človek v nej vyzeral drsne, mala však pár vecí, ktoré by sa dali vylepšiť, ale to boli len malé detaily. Na túto kuklu by som nikdy nedopustil.

Lepšie mať obyčajnú zváraciu kuklu, ako nekvalitnú samostmievaciu.
 

Jedného dňa mi zavolal Martin Solik s tým, či mu otestujem kuklu. Malo sa jednať o Optrel Panoramaxx - počul som niečo o nej,  údajne podľa jeho slov je tak natlačená technológiami a úpravami, že prekonáva aj kuklu Speedglas od 3M. Moc sa mi do toho nechcelo isť, veď čo môže prekonať legendu? Napokon som súhlasil a presne o tejto kukle bude táto recenzia.

ZVÁRACIA KUKLA OPTREL PANORAMAXX – PRVÉ DOJMY

V utorok som volal s Martinom a  už v stredu som mal zásielku (s týmto údajným zázrakom) doma. Pozerám na škatuľu – trocha veľká keď tam má byť iba kukla. Začal som s rozbaľovaním. Po otvorení krabice na mňa pozerala taška na zips čiernej farby s krikľavo zelenými prvkami a logom Optrelu na oboch stranách - veľmi vkusná, chalani z Optrelu si dali záležať. Otvoril som túto tašku- zváracia kukla uložená v prednej priehradke zabalená v látkovom batohu, za ňou filtračná jednotka E3000, batéria, hadica filtrácie + filtre (k tejto filtrácii sa ešte dostanem). Vyťahujem kuklu z látkového batohu, na prvý pohľad dizajn veľmi zaujímavý – iný, agresívny. Čierna helma s krikľavo -zelenými prvkami - veľmi pekná. Hlavným poznávacím zamením Panoramaxxky je atypický tvar priezoru. Zabudnite na obdĺžnikové priezory, Panoramaxx má priezor ako okuliare na motocross, čo by malo podľa predajcov zabezpečovať väčší zorný uhol...uvidíme.                     

Postupne vybaľujem zvyšné príslušenstvo – nabíjačka na batériu filtrácie, prospekty, konverzie na zásuvku pre tuto nabíjačku, návod na použitie, náhradne sklá, nabíjačka na kuklu- áno táto kukla má vstavanú batériu, ktorá sa nabíja externou nabíjačkou a taktiež solárnym panelom, ktorý je umiestnený v hornej časti kazety.                                                        

Nakoniec som si všimol v taške ešte krikľavo zelenú malú krabičku - dokovacia stanica pre kuklu. Veľmi zaujímavá vec, ktorá sa upína na opasok pracovných nohavíc a zváraciu kuklu do tohto vyklápacieho úchytu zasuniete pomocou nastavovacej matice na hlavovom kríži. Z môjho pohľadu vec na nezaplatenie - nemusíte helmu odkladať na stôl, alebo pri outdoorovom zváraní ju nemusíte dávať na zem. Čiže v praxi - dokončím zákazku, Panoramaxxku odložím do dokovacej stanice, otvorím si pivo a vyzerám drsne. Áno, táto dokovacia stanica obsahuje aj otvárak na pivo.

KRAĽ JE MŔTVY, NECH ŽIJE KRÁĽ

Ešte v ten večer dávam kuklu na nabíjačku – signalizačná dióda na kukle svieti a zobrazuje stav nabitia, nabíjačka na batériu filtrácie detto. Ráno si privstanem aby som všetko stihol zbaliť, letím do dielne.                                                                                           

Speedglass nechávam v aute a beriem Panoramaxx. V dielni nahodím kožený opasok s filtračnou jednotkou a upevnenou dokovanou stanicou, intuitívne nasadím hadicu, a ideme na to. Nastavím hlavový kríž, vzdialenosť priezoru (pri tejto kukle treba mať priezor presne nastavený kolmo na tvár - čím bližšie.) Púšťam filtračnú jednotku – 3x zapípa ako keď cúva zásobovanie. Stiahnem si Panoramaxx na tvár a vtedy to prišlo. Výhľad z tejto kukly je porovnateľný s výhľadom z motocrossových okuliarov. 2.5 filter a truecolor posúvajú túto kuklu na vrchol high-end čo sa kukiel týka. Ideme zvárať!

Stlačím spínač HF zapaľovania - kukla stmavne okamžite, citeľne rýchlejšie ako Speedglass dokonca pri štartovacom prúde cca 100A bol filter dokonale prispôsobený týmto ampérom, následné som nabehol na zvárací prúd cca 190A, filter sa automaticky prispôsobil tomuto prúdu. Stmievanie kukly som nastavil na súmrak (Twilight). Tu začal dokonalý komfort pre moje oči, pretože táto funkcia znamená, že zváracia kukla po dozváraní a zhasnutí oblúka, keď je wolfrám ešte rozžeravený, postupne prechádza do rozjasneného stavu - ako keď potenciometrom zapínate lampu.                                                                                                                                  
Bol som unesený z tejto kukly a čím ďalej, tým viac sa mi dostávala pod kožu. „Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ“ - pomyslel som si. Vďaka 2.5 filtru, true color systému a veľkému  zornému poľu, nie je potrebne dávať kuklu  z  hlavy dole aj celý deň. Doslova poviem , že Panoramaxxka sa stane vašou súčasťou, priezor a dizajn je tak dokonalý a dotiahnutý, že niekoľkokrát sa mi stalo že som hádzal hlavou aby som si ju dal na tvár a pri to som ju mal na tvári.

Kukla Optrel Panoramaxx je taktiež prispôsobená na brúsenie, na kukle je umiestnené tlačidlo na brúsenie, ktoré vypne stmievanie. Je umiestnené intuitívne na ľavej strane hneď nad nastavovacou maticou hlavového kríža. Po stlačení tohto tlačidla začne blikať modrá signalizačná dióda, ktorá sa zváračovi odráža v ochrannom skle priezoru, číže nehrozí aby zabudol na to, že ma vypnuté stmavovanie  - za mňa skvelá vec.                 

Čo sa tejto kukly týka, vyzdvihol by som a zároveň ofrflal ešte jednu vec. Ochranné sklo. Je veľké, ergonomicky tvarované aby nerozbíjalo dizajn Panoramaxxky. Z môjho pohľadu vidím ako veľké plus to, že toto sklo je vybavené tesnením, ktoré prilieha na kuklu a tým zabraňuje akýmkoľvek nečistotám, dymu a prachu aby sa dostali do kazety. Toto ochranné sklo je zároveň aj jej mínusom. Prečo? Jednak kvôli cene... Originál sklo je drahšie, ale za to vydrží cca 5krát viac ako fake sklo. A na obhajobu poviem - kto si kúpi opicu, musí rátať s tým, že musí mať na banány.

Ovládací panel kukly je umiestnený v hornej časti kazety spolu s konektorom nabíjanie, klasické potenciometre- senzitivita, rýchlosť stmievania. A potom tu máme čarovný prepínač medzi automatickým a manuálnym režimom tmavosti. Autopilot je neskutočné dobra vec, ktorý funguje presne tak, ako som si predstavoval. V praxi s autopilotom: Zapnem oblúk a kukla hneď vie že mám štartovací prúd cca 60A. Je jasnejšia - ako náhle prejdem na zvárací prúd 150A, kukla zistí, že ide o vyššie napätie a stmavne. Auto režim sa dá ešte podhodiť alebo nadhodiť o dva stupne. Manuálny režim ... no je manuálny. Nastavím tmavosť 12 tak ihneď po zapálení oblúku mam tmavosť 12 . Osobne by som ovládací panel zrejme umiestnil pod kazetu, aby som si mohol kuklu nastavovať „za pochodu“.

ODSÁVANIE E3000

Zabudnite na plný nos a pľúca železa. Či už zvárate pozink, neodmastené diely alebo nejakú pi... ťažko zvariteľnú zliatinu, toto odsávanie vás ochráni pred väčšinou splodín a tak zvyšuje životnosť zvárača. Toto zaručuje trieda ochrany TH3, ktorá je desať násobok ochrany TH2.

Samotná filtračná jednotka je na prvý pohľad farebne zladená s kuklou, taškou, dokovacou stanicou kukly.... dali si záležať. Filtračná jednotka je upevnená na koženom opasku s výstuhami, číže nehrozí  prepálenie ak sa opriete o žeravý zvarenec ako pri umelých opaskoch na nízkych triedach filtrácií. Rozpätie nastavenia dĺžky opasku je od obrov až po mňa (62kg), a to mi ešte dve dierky zostali nevyužité. Tento opasok s filtračnou jednotkou mi skôr pripomínal ľadvinový pás, číže jeho nosenie bolo pohodlné a po pár hodinách som ani nevedel, že ho mám na sebe.

Ovládanie tejto filtrácie je úplne intuitívne. Na ľavej strane sú dve veľké ovládacie tlačidlá, ktoré je možné stláčať aj v hrubých zváracích rukaviciach. Hneď vedľa sú signalizačné diódy, ktoré signalizujú vybitie batérie, zanesenie filtra a stupeň prietoku vzduchu.

Po stlačení tlačidla pre spustenie filtrácie, tri krát filtračná jednotka zapípa – ako keď V3Ska cúva. Nastaviť sa dá na tri úrovne – 1. jemný vánok, 2. vietor, 3. tornádo, čiže každý si vyberie. Pri každej úrovni filtrácia zapípa 1-3krát, takže sa nemusíte na filtráciu pozerať pri prepínaní, za mňa veľmi užitočná vec.

Kukla je prepojená s jednotkou odsávania elastickou hadicou (podobná ako na vysávači, akurát kvalitnejšia), ku ktorej určíte doporučujem nehorľavý návlek. Rýchlospojky sú samozrejmosťou. V Panoramaxxe si viete taktiež nastaviť cirkuláciu vzduchu.                                   

Hodnotenie zváracej kukly Optrel Panoramaxx s odsávaním

Zváraciu kuklu Optrel Panoramaxx spoločne s E3000 som testoval pri zváraní- TIG hliník/oceľ/nerez , MMA E-B 121, MIG – oceľ , hliník a  vždy perfektne splnili svoju funkciu. Oči netrpeli, nos a pľúca čisté. Za mňa – dokonalá kombinácia, ktorú si zamilujete. Pri tomto teste ma Panoramaxxka tak ohúrila, dostala sa mi pod kožu, že som si ju zadovážil aj s odsávaním E3000.

 

OPTREL PANORAMAXX

Výhody:
✔ skvelý dizajn
✔ veľké zorne pole
✔ 2.5 filter
✔ videnie reálnych farieb
✔ automatický režim tmavosti
✔ usb nabíjanie
✔ váha
 režim brúsenia
✔ ochranné sklo s tesnením
 príslušenstvo
✔ dokovacia stanica s otvárakom na pivo

Mínusy:
✖ slabší hlavový kríž
 cena náhradných ochranných skiel

FILTRAČNÁ JEDNOTKA E3000

Plusy:
 spĺňa normu TH3
 dizajn
 intuitívna ovládateľnosť
✔ kožený opasok
✔ 3 stupne intenzity
✔ výdrž batérie 20h
✔ jednoduchá výmena filtra/ batérie

Mínusy:
✖ pípanie pri zapnutí (ako keď cúva zásobovanie)

Celkové hodnotenie: 9.8 / 10


Súvisiace produkty
Voľba TIG zvárača
+ Darček ZADARMO
Zváracia kukla Optrel Panoramaxx + batoh ZDARMA !!!
387,50 s DPH 322,92 bez DPH
Skladom 5 ks
Kukla Optrel Panoramaxx RTW e3000 10h s odsávaním
1 345,50 s DPH 1 121,25 bez DPH
Skladom 1 ks
Veľmi ľahká
Kukla Optrel Panoramaxx RTW e3000 20h zelená s odsávaním
1 404,90 s DPH 1 170,75 bez DPH
Skladom 3 ks