Typy ocelí - Nerezová oceľ

Odporučte stránku svojím známym

Nehrdzavejúca oceľ alebo inak známa aj ako nerezová oceľkorózii odolná oceľ, antikor alebo inox je typ ocele, ktorá sa používa v chemickom priemysle, potravinárskom priemysle a najme v jadrovom priemysle. Tento typ ocele je vysoko legovaný prevažne chrómom, niklom, mangánom či inými prísadami. Aby bolo dosiahnuté nerezovej ocele, potrebuje oceľ obsahovať minimálne 12 % chrómu. Ten následne oxiduje s atmosférou a vytvára pasívnu vrstvu na povrchu kovu. Tak ako z názvu vyplýva, najväčšou výhodou tohto typu ocele je to, že nekoroduje.

nerezova-ocel-Solik-SK

Typy nehrdzavejúcich ocelí

Podľa množstva pridaného chrómu a iných prímesí, rozdeľujeme 4 základné typy nerezových ocelí:

fereticka-nehrdzavejuca-ocel

1. Feritické

Tento typ nehrdzavejúcich ocelí obsahuje minimálne 12% chrómu takmer žiadny uhlík zvyčajne menej ako 0,1% a z pravidla žiadny nikel. Čím viac chromu obsahuje tento typ ocele, tým viac klesá jej pevnosť. Veľmi dôležitým faktorom je tiež množstvo molybdénu a uhlíku. Ak zmes obsahuje viac molybdénu má materiál vyššiu kujnosť ak obsahuje viac uhlíku tak naopak je nižšia kujnosť. Tieto ocele bežne poznáme pod označeniami ako sú:

 409 - vhodné pre automobilový priemysel na výrobu výfukov či katalyzátorov
 430 - väčšinou sa používa v kuchynskom vybavení
 441 - vysokopovnostná oceľ s tepelnou odolnosťou až do 850 °C, ktorý je ideálny k automobilovým motorom

Hlavnou výhodou týchto ocelí je hlavne nižšia cena týchto ocelí oproti austentickým nerezovým oceliam a vysoká odolnosť voči korózii.

 austenticke-nehrdzavejuce-ocele

2. Austentické

Tento typ nerezovej ocele je najčastejšie používaným typom nerezu. Bežne obsahuje aspoň 18% chrómu a minimum niklu a uhlíka. Oproti feritickým nehrdzavejúcim oceliam je cena týchto kovov výrazne vyššia a to práve kvôli obsahu niklu v zmesi. Je extrémne odolná voči hrdzaveniu a veľmi dobre sa čistí. Aj preto je vhodná do domácností a do miest, kde je veľký dôraz na hygienu. Tieto ocele bežne poznáme pod označeniami ako sú:

 304/304 - tento typ nereze je často používaný pre potrubia a nádoby s extrémne korozívnymi kvapalinami. Používa sa v priemysle a to hlavne pri chemickom, ťažnom, potravinárskom a farmaceutickom priemysle. Tiež je vhodná na výrobu príborov, či dresov.
 318/316L - také isté ako 304 len obsahuje o niečo málo viac molybdénu a ešte viac zlepšuje antikorózne vlastnosti. Použitie je rovnaké ako pri 304

309/310 - oproti 304 obsahuje aj viac chrómu aj viac niklu. Dôsledkom je vyššia cena ale aj väčšia odolnosť voči oxidácii. 
Používa sa hlavne pri peciach.

 martenzicka-nehrdzavejuca-ocel3. Martenzitická

Rýchlym ochladzovaním austentických ocelí vzniká práve martenzitická nerez, ktorá je magnetická a jej pevnosť sa dá tepelným zahriatím zvýšiť. Bežne neobsahuje žiadny nikel okrem špeciálnych zmesí. Používa sa hlavne tam, kde je požadovaná extrémna pevnosť. Oproti feritickým a austentickým oceliam má horšie antikorózne vlastnosti čo je spôsobené vysokou tvrdosťou. Bežné využitie týchto ocelí je tak ako u bežných nerezí v chemickom priemysle ale využívajú sa aj v energetike a pri výrobe čerpadiel, nožov a chirurgických nástrojov.

 410 - bežná martenzická ocel, určená do mierne korozívneho prostredia
 420 - základný priemyselný variant
 420C - tepelne upravená pre dosiahnutie veľmi vysokej tvrdosti, určenej hlavne na výrobu nožov

431 - perfektné antikorózne prostriedky a veľmi tvrdá zmes

duplexna-nehrdzavejuca-ocel4. Duplexná

Už z názvu vyplýva, že sa jedná o kombináciu dvoch typov nerezových ocelí a to feritických a austentických, kde sú kombinované výhody obidvoch typov a preto sa využívajú len v špeciálnych prípadoch. Obsahuje viac chrómu ako je zvykom u nerezových ocelí (18 - 28%) a tiež veľmi velké množstvo niklu až do 8%. Tieto oceli sa používajú napríklad na mori, odsolovacích zariadenaich či petrochemických závodoch. 

 S32550 - používa sa vo veľmi korozívnych prostrediach s morskou vodou či kyselinami, veľmi pevná odolnosť proti obrusovaniu.
 S31803 - perfektná pevnosť a väčšia odolnosť voči hrdzaveniu ako má 316L. 

S32304 - používa sa pri stavbe lodí, ťažobnom či energetickom prostredí.

Záver

Tak ako je aj z názvu jasné, základnou vlastnosťou nerezových ocelí je ich odolnosť voči korózii. Z toho dôvodu sú veľmi vhodné pre použitie v potravinárskom, chemickom či jadrovom priemysle. Existujú rôzne typy nehrdzavejúcich ocelí podľa prímesí, ktoré obsahujú a tak isto sú odlišné aj ich vlastnosti. Je tu teda široká škála využitia a preto je táto oceľ veľmi obľúbeným materiálom.


Súvisiace produkty
Voľba TIG zvárača
+ Darček ZADARMO
Zváracia kukla Optrel Panoramaxx + batoh ZDARMA !!!
387,50 s DPH 322,92 bez DPH
Skladom 5 ks
Zváračské rukavice Most SUPER TIG veľkosť 10
7,08 s DPH 5,90 bez DPH
Skladom 113 pár
Odpudzuje špinu
Čistí, príjemne vonia
Čistiaci sprej na zváracie kukly MASK CLEANER WHALE
8,45 s DPH 7,04 bez DPH
Skladom 8 ks
Zváračka TIG MOST Pontig 200 AC/DC
1 512,00 s DPH 1 260,00 bez DPH
Skladom 1 ks
Zvárací horák TIG T18 SGRIP chladený vodou 4 m
205,20 s DPH 171,00 bez DPH
Skladom 1 ks
Protirozstreková pasta na hubice 300g Most
4,42 s DPH 3,68 bez DPH
Skladom 55 ks
Protirozstrekový keramický sprej MOST Ceramic 400ml
8,40 s DPH 7,00 bez DPH
Skladom 31 ks
Zváračské rukavice MOST LEOPARD veľkosť 10
6,24 s DPH 5,20 bez DPH
Skladom 165 pár