Ako vybrať respirátor proti vírusom - čo je N95, FFP2 a FFP3?

Odporučte stránku svojím známym

Predtým, než sa rozpíšeme o respirátoroch a ochranných triedach FFP2 a FFP3 je dôležité zdôrazniť, že 6.4.2020 vstúpil do platnosti zákon zakazujúci predávať ochranné pomôcky (respirátory a filtre) kategórie FFP2  a FFP3 na ochranu dýchacích orgánov iným osobám než osobám presne definovaným v článku I, § 4 zákona č. 69/2020 Z. z. 

Celé znenie zákona č. 69/2020 Z.z. o zákaze predaja respirátorov nájdete tu. Ide najmä o zdravotníkov a ľudí, ktorí sa aktívne podieľajú na úspešnom zvládnutí pandémie spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 spôsobujúcom ochorenie COVID-19. Respirátory FFP2 bez výdychového ventila sa zatiaľ môžu predávať bez obmedzenia!

Aký typ respirátora je správny pri ochrane dýchacích ciest proti vírusom?

Ochranná trieda FFP2 (N95) a FFP3 

V médiách neustále rezonujú správy o ochrane pred koronavírusom. K téme vírusových ochorení sa vyjadruje aj svetová zdravotnícka organizácia WHO. Organizácia odporúča časté umývanie rúk, dodržiavanie sociálneho dištancu aspoň 1 meter od osôb, ktoré prejavujú známky respiračných ochorení, nedotýkať sa rukami očí, nosa a úst, zakrývať si ústa a nos pri kýchaní a kašľaní, a v prípade výskytu horúčky, kašľa a sťaženého dýchania vyhľadať lekársku pomoc.

V súvislosti s vírusmi sa tiež odporúča venovať zvýšenú pozornosť dostatočnej tepelnej úprave mäsa a vajíčok.
 

respirator-ffp3-9332-aura-3m-jednorazovy     respirator-ffp3-m1300v-FFP3-jednorazove-pouzitie-stavebne-prace     respirator-ffp2-fs-21-most-jednorazovy
respirátory FFP2 a FFP3

Pre verejnosť odporúča nosiť rúško v prípade, ak sa staráte o osobu podozrivú z nákazy koronavírusom, alebo ak kašleme alebo kýchame. Zároveň zdôrazňuje, že používanie rúšok má zmysel iba v kombinácii s častým umývaním rúk mydlom a vodou alebo dezinfekciou rúk prípravkami na báze alkoholu.

WHO uverejnila usmernenia určené pre zdravotníckých pracovníkov, medikov a osoby, ktoré prichádzajú do styku s nakazenými pacientmi. Tu odporúča použitie ochranných okuliarov, ochranného štítu, ochranného odevu a jednorázových rukavíc s odolnosťou voči tekutinám. Na ochranu dýchania sú v takýchto prípadoch určené respirátory a ochranné pomôcky s typom filtra aspoň FFP2 / N95 (trieda ochrany filtrom P2 ) alebo FFP3 (trieda ochrany filtrom P3). Čínska norma N95 je ekvivalentom európskej normy FFP2, ide teda o rovnakú triedu ochrany. 

Kompletnú správu nájdete na stiahnutie aj na webovej stránke WHO.

Na Slovensku vláda na rozdiel od odporúčaní WHO rozhodla o nutnosti obyvateľov nosiť rúško na verejnosti. Všetky prijaté opatrenia a nariadenia vlády sa dočítate na stránke korona.gov.sk.

 

Čo nás ochráni pred vírusmi - rúško, maska alebo respirátor?

Od decembra sa v médiách objavovali fotky najskôr z čínskych a následne z takmer všetkých miest a letísk na svete s ľuďmi vybavenými rúškami na tvári a vyvolávali v nás pocit, že ide o správnu a postačujúcu ochranu pred koronavírusom. Avšak nie je to úplne tak. Prečo?

Rúško – chráni okolie pred vírusom

Ak ste chorý a nechcete nakaziť svoje deti, ženu, priateľov, dáte si rúško. Rúško zadržiava vami vykašľané alebo kýchnuté infekčné „mikrokvapôčky“, aby sa neprenášali ďalej. Takže chráni okolie pred chorým človekom. Avšak naopak to neplatí, vírus sa k chorému bez väčších problémov dostane. Rúško na tvári navyše netesní (vzduch z okolia sa ľahko dostane do vašich dýchacích ciest). Preto v prípade, že ste zdraví, je nosenie rúška (aj keď povinné) skôr aktom solidarity voči okoliu. Na druhej strane treba povedať, že pri koronavíruse SARS-CoV-2 si nemôžete byť (bez vykonania testu) istý, či ste alebo nie ste nakazený. Prítomnosť tohto vírusu vo vašom tele vie veľmi zatriasť vašim zdravím, alebo sa nemusí prejaviť vôbec a v tom prípade ho nevedomky roznášate ďalej.


 

Respirátor – chráni zdravého človeka proti vírusom (aj škodlivinami) z okolia

Respirátor funguje opačne ako rúško. Po jeho nasadení filtruje vzduch, ktorý vdychujete a zachytáva škodlivé látky (prach, dym, kvapalná hmla (tzv. aerosól)), aby sa nedostali do vášho dýchacieho systému. A presne to je pri výskyte koronavírusu potrebné. Respirátory nájdete v troch ochranných triedach (FFP1, FFP2, FFP3), ale pre ochranu proti vírusom (aj koronavírusu) si pýtajte iba triedu FFP2 alebo FFP3.

Či si vyberiete respirátor s výdychovým ventilom alebo bez, je už na vás. Výdychový ventil vám podstatne uľahčí dýchanie a pre zdravého človeka je výborná voľba. Avšak, ak ste chorý a kýchnete, tak ventil pošle vami kýchnuté kvapôčky do okolia, čo určite v tomto prípade nechcete.

Dôležité upozornenie: respirátor musí tesne doliehať k tvári, páni musia byť oholení, aby cez netesnosti spôsobené bradou neprenikal nefiltrovaný vzduch priamo do vašich pľúc. Pri nasadzovaní respirátora sa riaďte pokynmi výrobcu.

V našom e-shope ponúkame respirátory FFP2 aj FFP3, po ktorých je v týchto dňoch enormný záujem. Snažíme sa naše zásoby dopĺňať najrýchlejšie, ako je to možné, preto ak niektoré respirátory práve nemáme na sklade, sledujte pravidelne kategóriu "Respirátory" na našom e-shopeOkrem respirátorov u nás nájdete aj ochranné overaly a rukavice, ochranné okuliare a štíty, filtroventilačné jednotky, filtračné masky, polomasky a filtre alebo dezinfekciu a pre verejnosť zaujímavé ochranné rúška a šatky.

Respirátor proti koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19

Na čo netreba zabúdať, aby ste sa ochránili pred koronavírusom?

Že najdôležitejšou ochranou proti koronavírusu je dôkladné umývanie alebo dezinfekcia rúk, nechytanie si očí, nosa a úst rukami a vyhýbanie sa chorým ľuďom. Samozrejme aj nosenie rúška, ktorým zabránite bezprostrednému šíreniu nákazy. Pre zdravotníkov, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientmi s ochorením COVID-19 je používanie respirátora spolu s ochrannými štítmi, rukavicami a kombinézami nevyhnutnou ochranou.

váš tím Solík


Súvisiace produkty
FFP3
Respirátor Delta Plus M1300V NR D FFP3
7,94 s DPH 6,62 bez DPH
Skladom 483 ks
FFP2
Časticový respirátor 3M™ Aura™ 9322+ NR D FFP2
4,74 s DPH 3,95 bez DPH
Skladom 707 ks
Výhodny set 2 rúšok
Membrána so striebrom
Permanentná ochrana
Set ochranné rúško s nano striebrom + hydrofóbne rúško so striebrom pánske
11,40 s DPH 9,50 bez DPH
Skladom 22 ks
Najlepšia ochrana FFP3
Časticový respirátor 3M™ Aura™ 9332+ NR D FFP3
9,46 s DPH 7,88 bez DPH
Nedostupné
Chirurgické
Balenie 50 ks
Jednorázové chirurgické trojvrstvové rúško 50 ks
0,66 s DPH 0,55 bez DPH
Skladom 18 bal.
Membrána z nanovlákna
Ochrana pred vírusmi
Šatka ochranná s nanovláknami R-shield Respilon Charity Jam biela
34,99 s DPH 29,16 bez DPH
Na objednávku
FFP3
Časticový respirátor UVEX silv-Air c 2310 NR D FFP3
7,68 s DPH 6,40 bez DPH
Nedostupné
Membrána z nanovlákna
Ochrana pred vírusmi
Šatka ochranná s nanovláknami R-shield Respilon čierna
34,99 s DPH 29,16 bez DPH
Skladom 12 ks
FFP2
Aj proti zápachom
Časticový respirátor Uvex silv-Air c 2220 NR D FFP2 s aktívnym uhlím
5,88 s DPH 4,90 bez DPH
Skladom 885 ks
Permanentná ochrana!
Membrána so striebrom
Nevyperie sa
Ochranné 3-zložkové rúško s nano striebrom NANO UNIVERSAL
6,60 s DPH 5,50 bez DPH
Skladom 130 ks
FFP2
3 ks v balení
Ochranné rúško s nanovláknom FFP2 Respilon RespiProCarbo veľkosť L 3ks
12,89 s DPH 10,74 bez DPH
Skladom 105 bal.
FFP2
Filtračný respirátor MOST FS-21 FFP2
3,00 s DPH 2,50 bez DPH
Skladom 220 ks