Koronavírus a ako sa pred ním chrániť?

Odporučte stránku svojím známym

Aktuálne celosvetovo najskloňovanejšia téma „koronavírus“ vybudil ľudí nielen k väčšej ostražitosti, ale samozrejme aj po pátraní po efektívnych možnostiach prevencie a ochrany. Vírus, ktorý má pod mikroskopom tvar slnečnej korony, sa prvý krát objavil v čínskom meste Wuhan a jeho zdroj je pravdepodobne v zvieracej ríši.

Čo je to koronavírus „2019-nCoV“?

Tento vírus patrí do rodiny koronavírov, ktoré napádajú dýchacie ústrojenstvo a spôsobujú bežné prechladnutia, ale aj smrteľné respiračné problémy. Z nedávnej histórie tejto víro-rodinky si pamätáme na vírusy SARS aj MERS, ku ktorým má tento vírus blízko, aj keď zatiaľ sa zdá, že úmrtnosť na koronavírus je nižšia.

Keďže je 2019-nCoV v tejto rodine nováčik, nie je prebádaný, nie je známa liečba a neexistuje vakcína. Liečba zatiaľ spočíva v tlmení príznakov chorého.

Šíri sa z človeka na človeka kvapôčkami pri hovorení, kýchnutí, kašlaní, dotýkaní sa, pri podávaní rúk, dotykom infikovaných predmetov.

Do tela sa vírus následne dostane cez sliznice v nose a ústach, alebo aj cez oči, napr. dotykom rúk.

Aké sú prejavy koronavírusu?

Typickými príznakmi sú respiračné ťažkosti, vysoká teplota, kašeľ, dusivosť, dýchavičnosť, ktoré sú veľmi podobné chrípke. Vo vážnych prípadoch môže infekcia viesť k zápalu pľúc, akútnemu respiračnému syndrómu, zlyhaniu obličiek a v najhoršom prípade ku smrti.

Aký je priebeh ochorenia koronavírusom?

Podobne ako pri MERS a SARS, inkubačná doba koronavírusu je 14 dní.

Ohrozené skupiny

Medzi jedincov ohrozených koronavírusom patria staršie osoby, malé deti, pacienti s chronickými a vážnymi chorobami, a samozrejme ľudia cestujúci lietadlom do oblastí, kde už bola potvrdená nákaza koronavírusom.

Ako sa pred koronavírusom chrániť?

Ako na svojich stránkach uvádza Svetová zdravotnícka organizácia WHO:

  • dôkladne si umývajte ruky,
  • nedotýkajte sa tváre neumytými rukami – respiračným vírusom sa neinfikujete cez kožu, ale cez sliznice – oči, nos, ústa,
  • vyhýbajte sa ľudom so symptómami respiračných chorôb (kašeľ, kýchanie),
  • ak kašlete alebo kýchate, zakryte si ústa a nos vreckovkou, ktorú následne vyhodíte,
  • konzumujte iba dôkladne uvarené živočíšne produkty (mäso, vajcia, mlieko),
  • nenavštevujte oblasti, kde bola potvrdená nákaza.

Ochrana respirátorom alebo rúškou?

Zdravotnícky odborníci vrátane WHO odporúčajú, najmä počas cestovania, okrem už spomínaných hygienických spôsobov ochrany, nosenie respirátora, ktorý chráni používateľa pred vdýchnutím pevných častíc, peľov, plesní, húb a tiež niektorých vírusov.

Na ochranu pred vírusovými ochoreniami sa odporúča respirátor filtračnej triedy FFP2 alebo pre pocit väčšej bezpečnosti aj respirátor najvyššej filtračnej triedy FFP3, napr. posledná generácia respirátorov Aura Gen+ 9332.

Pre väčší komfort sú v ponuke respirátory s výdychovým ventilom, ktorý nositeľovi respirátora podstatne uľahčuje dýchanie, pretože znižuje odpor pri dýchaní. Avšak, ak už je človek infikovaný vírusom, treba siahnuť po respirátore bez ventilčeka, pretože cez neho pri kašľaní a kýchaní vírus pošle do svojho okolia a nechcene ho šíri.

Pri nosení respirátora však majte na pamäti, že vás chráni iba v prípade správneho nasadenia. To znamená, že Vám tesne dolieha k tvári, čo v prípade bradatých pánov nie je možné. Ak respirátor nedolieha tesne k tvári (medzi respirátorom a tvárou máte medzery), tak Vám cez tieto medzery vniká dnu nefiltrovaný vzduch a respirátor Vás neochráni.

Avšak treba zdôrazniť, že respirátory sú skôr doplnok k základným hygienickým pravidlám a proti koronavírusu vás 100% neochránia.

Klasické papierové rúšky neodporúčame, pretože chránia skôr okolie pred chorým človekom, nie človeka, ktorý má rúšku nasadenú. Bránia úniku choroboplodných organizmov z človeka do okolia a treba ich často vymieňať.


Ak chcete mať železnú istotu, že ste pre svoju ochranu a ochranu svojich blízkych urobili všetko, respirátory triedy FFP2 aj FFP3 môžete nakúpiť v našom e-shope.

Koronavírus na Slovensku - ako sa chrániť?


Súvisiace produkty
Ochrana pred vírusmi
Membrána z nanovlákna
Šatka ochranná antismogová veľkosť L/XL RESPILON
25,12 s DPH 20,93 bez DPH
Skladom 22 ks
Respirátor proti vírusom
FFP3
Respirátor 5311 P3V NR D FFP3 (N95) Honeywell
5,99 s DPH 4,99 bez DPH
Skladom 861 ks
FFP2
Časticový respirátor 3M™ Aura™ 9322+ FFP2
5,30 s DPH 4,42 bez DPH
Nedostupné
Vypredané!
FFP3
o 78% komfortnejší
Časticový respirátor 3M™ Aura™ 9332+ Gen 3 FFP3
10,73 s DPH 8,94 bez DPH
Nedostupné
Ochrana proti vírusom
FFP3
Respirátor 2087 Zeeland P3V NR D FFP3 (N95) Valve
7,45 s DPH 6,21 bez DPH
Skladom 47 ks
FFP2
Respirátor PRO 8020CV ESAB sivý FFP2
7,02 s DPH 5,85 bez DPH
Skladom 21 ks
Ochrana proti vírusom
FFP3
Respirátor PRO 8030V ESAB oranžový FFP3 (N95)
9,12 s DPH 7,60 bez DPH
Skladom 974 ks
FFP2
Filtračný respirátor MOST FS-21 FFP2
2,69 s DPH 2,24 bez DPH
Nedostupné