Brúska na wolfrámové elektródy - 7 výhod a jedna veľká nevýhoda

Odporučte stránku svojím známym

Wolfrámové elektródy na zváranie

Netaviace sa wolfrámové elektródy  sa bežne používajú pri zváraní TIG. O tom, za akých podmienok použiť ktorý typ elektródy, sme už v minulosti písali v článku Typy zváracích elektród pre TIG zváranie. Tento krát sa pozrieme na ich brúsenie a na to, aké nástroje sú na ich obrúsenie najvhodnejšie.

Brúsime? A akou brúskou?

Mnohí zvárači majú vo svojej dielni stojanovú, pásovú či kotúčovú brúsku, ktorú používajú aj na brúsenie elektród. Nájdu sa však aj takí, ktorí majú špeciálnu brúsku určenú práve na wolfrámové elektródy. Ak patríte medzi zváračov, ktorí potrebujú zvariť niečo raz za čas, asi nebudete chcieť investovať do špeciálnej brúsky. Naopak ak zvárate TIG často, tak určite túto brúsku odporúčame. Obrovsky uľahčí Vašu prácu.

Aj pre to sme si pripravili pre Vás porovnanie dvoch brúsok. Otestovali sme stojanovú  brúsku, ktorú má takmer každý v garáži alebo dielni a špeciálnu brúsku na wolfrámové elektródy LORCH teg 4.0. Určite nemôžeme porovnávať súperov, ktorý sú každý z úplne inej triedy. Je to, ako keby ste v rýchlostnom teste testovali Škodovku 120 a najnovšie Porsche .To, čo nás zaujíma v tomto prípade je porovnanie brúsenia wolfrámovej elektródy, nie to, ktoré zariadenie by vyhralo test (to je dosť očividné ☺).

Stojanová „komunistická“, ale veľmi  kvalitná brúska 

Stojanová brúska je veľmi kvalitný stroj na brúsenie, leštenie, ale aj na ďalšie práce. Je multifunkčná, takže nie je úplne špecializovaná konkrétne na brúsenie. Aj práve preto má malé nedostatky – hlavne čo sa týka nabrúsenia dokonalého uhla elektródy.

stojanova-bruska-zvaranie-wolframovych-elektrod

Wolfrámová elektróda nabrúsená na tejto brúske vyzerá takto:

wolframova-elektroda-brusenie-stojanova-bruska

 

Brúska na wolfrámové elektródy LORCH teg 4.0 

Napriek nedostatkom je stojanová brúska kvalitný stroj, avšak ak ju porovnáme so špecializovanou brúskou na elektródy určite nemá šancu. Spracovanie brúsky LORCH je naozaj prepracované a samotný proces brúsenia je veľmi jednoduchý a rýchly.

bruska-na-wolframove-elektrody-lorch-teg-4
Elektródu uchytíme do klieštiny a dotiahneme ju na pravej strane brúsky. Tu sa dá zároveň nastaviť aj doraz elektródy. 

nastavenie-dorazu-brusenie-wolframovych-elektrod-bruska-lorch

Brúska LORCH zaisťuje rýchle nastavenie uhla a následné zaistenie – vďaka tomu už viac nebude každý brúsny uhol iný.  V otvore na brúsenie vidíme, či je elektróda ideálne nabrúsená.

brusenie-elektrody-lorch-otvor

Diamantový kotúč zabezpečí kvalitné nabrúsenie, takže nehrozia žiadne diery po brusive a následne široký oblúk. Brúska sa dá ľahko položiť na stôl bez akéhokoľvek upínania aj preto zabezpečuje každému zváračovi maximálny komfort brúsenia elektródy, a to cca za 30 sekúnd. Poradí si s elektródami o priemere 1,0 až 4,0 mm.

wolframova-elektroda-brusenie-bruska-na-elektrody-lorch

Keď si to zhrnieme, aké pozitíva a negatíva má teda brúsenie elektród na týchto dvoch strojoch?

Stojanová brúska

viacúčelové využitie

  nižšia cena

 

  dlhšie brúsenie elektródy

 nie je možné nastavenie uhla brúsenia

  elektróda má po brúsení drsný povrch

  zbrúsi väčšie množstvo wolfrámovej elektródy

 

Brúska na wolfrámové elektródy LORCH teg 4.0

 šetrná k wolfrámovej elektróde vďaka nastaveniu dorazu

  dokonalý uhol opakovateľný od 15° do 180°

  rýchle a kvalitné nabrúsenie elektródy, cca 30s aj s vytiahnutím z horáku

  regulácia otáčok

  bezprašná a vďaka ochrannému sklu a filtru aj bezpečná práca
 

  vyššia cena

Za testovanie ďakujeme nášmu kolegovi Braňovi Bielikovi, ktorý sa tiež aktívne venuje zváraniu. Pred istou dobou zváral aj dekoratívne srdiečka, ktoré sa objavili aj na našom Facebooku.

zvarene-srdce

Braňo testovanie zhŕňa týmito slovami:

„Aj keď cena brúsky LORCH je vyššia, jednoznačne ju musím mať v mojej malej dielni, vďaka rýchlemu a dokonalému brúseniu. Zvaru zdar ☺.“


Súvisiace produkty
Brúska na volfrámové elektródy WAG 40 MOST
680,40 s DPH 567,00 bez DPH
Skladom 1 ks